|
Egy kis bõrápolás.
Egy felnõtt testét körülbelül két négyzetméternyi bõr borítja. Véd a hidegtõl, melegtõl, káros anyagoktól, baktériumoktól. Ezen kívül a tapintás és a hõérzékelés érzékszerve.
Manapság a bõr sok káros környezeti hatásnak van kitéve, és ezekkel hosszú távon nem képes egyedül megbirkózni. Ezért kell nekünk segíteni.
A kémiai kozmetikai szerek hatékonyak, de érdemesebb és hasznosabb természetes anyagokat használni.
Négy különbözõ bõrtípust különböztetünk meg.
Normál bõr: egységes színérõl, egyenletes, apró pórusairól, sima, jó vérkeringésû felületérõl lehet felismerni.
Száraz bõr: feszes benyomást kelt. Ezt a faggyúmirigyek elégtelen zsírtermelése okozza. Felülete kissé pikkelyes, hajlamos a ráncosodásra. Nem képes elegendõ nedvességet tárolni. Minden krémet magába szív anélkül, hogy vékony zsírréteget vonna a bõr felületére.
Zsíros bõr: kitágult pórusok, csillogó felület. Különösen jellemzõ az orron, a homlokon és az állon. Oka a túlzott faggyúmirigy- mûködés. Gyakran tele van pattanásokkal és mitesszerekkel. Könnyebb kezelni, mint a száraz bõrt. Ápolásánál alapszabály – kevesebb zsiradékot, sok nedvességet!
Vegyes bõr: a leggyakoribb bõrtípus. A száraz és zsíros bõr keveréke. A faggyúmirigyek kényük-kedvük szerint mûködnek. Egyszer túl sokat, máskor túl keveset dolgoznak. Ezért nehéz kiszámítani mikor mire van szüksége a bõrnek – több zsírra vagy több nedvességre.
E rövid kis ismertetõ után nézzük, hogy hogyan tudsz magadnak a természetes alapanyagokból a bõrtípusodnak megfelelõt választani. Itt van, amit inni és van, amit kenni kell. Most menjünk szépen sorban a természet kincsein.
Alma: Sok benne a vitamin (A, B1, B2, B6,C), a niacin és a pektin, amely hidratálja a bõrt. Az alma, ha külsõleg használod, tisztít és frissít. Különösen száraz bõrûeknek ajánlott. Készíthetsz belõle maszkot és krémet is.
Almaecet: Gazdag ásványi anyagokban. Jó arcvíznek, hajöblítésre, öntheted a fürdõvizedbe. Már nagyanyáink is használták öblítésre és vízkõ eltávolításra. Segít akkor is, ha megcsíptek a szúnyogok. Lelohasztja a duzzanatot, elmulasztja a viszketést.
Ananász: Rengeteg benne a vitamin és a nyomelem. Az utóbbiak fokozzák a bõr rugalmasságát.
Aszalt szilva: Régóta használják hashajtóként. Ezt nagyon sokan tudják. De azt már kevesen, hogy ez a szárított gyümölcs kiváló tyúkszemtapasz.
Banán: A déli országokban a legnépszerûbb szépségápoló szer. Készíts belõle maszkot. Sok A-vitamint és nyomelemet tartalmaz, amelyek feszessé teszik és erõsítik a bõrt.
Bazsalikom:Már az ókorban illatosították vele az olajokat. Nemcsak a test, hanem a szellem és a lélek gyógyszere is volt. Nyugtató hatása van. Használható arcvíznek is.
Burgonya: Sok A-, K-, B1-, B2-, B6-, C-vitamint, niacint és biotint tartalmaz. Sajnos csak ritkán használják a kozmetikában. Próbáld meg belekeverni egy maszkba! Nagyon jól használható bõrkeményedések kezelésére a lábon. Nagyanyáink égési sebek gyógyítására is ezt ajánlották. Dörzsöld be az égett sebet naponta többször nyers burgonyával.
Búzacsíraolaj: Csodaszer. Gazdag A-, B-, P-, E-, D-vitaminban, leticinben és ásványi sókban. Nyugtat. Nappali krémként is használható, minden cseppje beszívódik. Finomítja, lággyá, simává teszi a bõrt. Magas E-vitamin-tartalma miatt fokozza rugalmasságát, kisimítja a szem körüli ráncokat. Állítólag kiváló arclemosó.
Búzakorpa:Különösen sok benne az E-vitamin. Alkalmazását fõleg száraz bõrûeknek ajánlják. Tisztító és gyógyító – igazi bõrbarát szer. Készíthetsz belõle maszkot és bõrradírt.
Cickafark: Fertõtlenít, gyógyít, tisztítja a bõrt.
Citrom: Levele összehúzza a pórusokat, fehéríti a bõrt. Használható krémekbe, arcvízbe vagy hajöblítéshez. Természetesen csak hígított formában alkalmazd. Ha a körmeidet citromlével masszírozod, ismét erõsek és kemények lesznek.
Csalán: Sokan csak gaznak tartják. Pedig gazdag magnéziumban, kovasavban,
leticinben, klorofillban, ásványi anyagokban és vitaminokban. A csalántea – külsõleg használva – segít bõrbántalmak és hajhullás esetén. Ha megiszod, csökkenti a fejfájást, illetve has- és vizelethajtó hatású. Ha a teát is magad szeretnéd csinálni, akkor szedj néhány friss csalánlevelet, és szárítsd meg. Majd fõzd rövid ideig, felhasználás elõtt hagyd kicsit állni. Kozmetikában nélkülözhetetlen a csalántinktúra. Ezt beszerezheted a gyógyszertárakban, vagy elkészítheted otthon. Tisztíts meg egy csalángyökeret, vágd apróra, és tedd sötét üvegbe. Önts rá 40 százalékos alkoholt, és hagyd meleg helyen állni. Két hét múlva kész a tinktúra.
Csipkebogyó: Nemcsak finom a teája, az arcra kenve frissíti és pirosítja a bõrt.
Ecet: Kozmetikai célokra fõleg az almaecet alkalmas. Hatásait lásd ott.
Élesztõ: Zsíros bõrre kiváló. Tisztító, frissítõ hatása már évszázadok óta ismert. A tiszta sörélesztõ különösen sok B1- vitamint és fontos ásványi anyagokat tartalmaz. Ha megeszed, belülrõl tisztítja, szépíti a bõröd. Nagyon jó bõrradírnak vagy maszknak.
Fokhagyma: Fertõtlenítõ hatása régen ismert, ezért sikeresen használják sebgyógyításra. Kend be a sérülést vagy pattanást egy félbevágott fokhagymával. Gazdag vitaminban és enzimekben. A természetgyógyászatban sikeresen alkalmazzák a testi és a szellemi képességek megtartására. Állítólag véd az infarktustól. Gyógyítja a tyúkszemet, és fehéríti a fogakat.
Hagyma:Erõs illóolajokat tartalmaz, amik nagyon jó hatással vannak a bõrre. Csökkenti a túlzott faggyútermelõdést, és eltünteti a bõrön lévõ foltokat meg a ráncokat. Különösen nyáron legyen kéznél a hagyma – ha a rovarcsípést bekened vele megszûnik a viszketés, eltûnik a pír.
Író: Az író, mint minden más tejtermék, szépíti a bõrt. Tele van fontos vitaminokkal. Belekeverheted maszkodba. A pakolás lemosására is kitûnõ, például víz helyett. Az író akárcsak a joghurt és a túró megnyugtatja a leégett bõrt.
Joghurt: Életet lehel a bõrbe. Kiváltképp napozás utáni leégéskor segít. Ha túl zsíros a bõröd, keverj bele néhány csepp citromlevet.
Jojobaolaj: Késlelteti a ráncosodást, feszessé teszi a bõrt. Sokáig eltartható, gyorsan beszívódik. Gyógyszertárakban kapható.
Kakukkfû: A kakukkfüves fürdõ megfiatalít. Ha fájnak a kezeid és lábaid, ezt válaszd.
Kamilla: Gyógynövényként már az ókorban használták. A kamillatea nyugtató, tisztító, gyógyító hatású, akár megiszod, akár a bõrödre kened. A kamillát belekeverheted a maszkba. Eltünteti a pattanást, és csillapítja a gyulladást. Begyógyítja a kisebb sebeket. Hajápolásra is alkalmas. A szõke hajat világosítja, csillogóvá teszi. Kamillateával készült gõzben felfrissítheted a bõröd.
Kömény: Teája segíti az emésztést. Külsõleg használva fertõzések kezelésére és a bõr tisztítására alkalmas. A köményteát használhatod maszk kikeveréséhez.
Lenmag: Nemcsak a táplálkozásban játszik fontos szerepet. A népgyógyászatban is régóta használják. Keléseket, gennyes sebeket és visszereket borogatnak vele.
Málna: Ellátja a bõrt fontos vitaminokkal. Apróra vágva maszkot készíthetsz belõle. Leveleibõl teát fõzhetsz. A bõrre kenve összehúzza a pórusokat, kisebb sebeket.
Mandula/mandulaolaj: Ne csak a süteménybe tedd,hanem bõrradírba és a maszkba is. A mandulát feldolgozva mandulaolajat nyersz. Legegyszerûbb gyógyszertárban beszerezni. Ezt is keverheted maszkba, illetve kezelheted vele a töredezett hajvégeket.
Méz: Az egyik legtökéletesebb szépségápoló szer, amelyet már az ókorban is ismertek. Alig van olyan kozmetikai kezelés, amelynél ne használnák. Erõsíti a szöveteket, ráadásul minden bõrtípusra jó.
Napraforgó: Magjai gazdagok fehérjékben és B-vitaminokban. Hidegen sajtolt olaja éppúgy használható a kozmetikában, mint a magok. Szinte minden szépítõszerhez keverhetõ.
Nyírfa: Leveleibõl teát fõzve vízhajtót kapsz. Forrázz le 1-2 evõkanálnyi apróra vágott nyírfalevelet. Hagyd 10-15 percig ázni. Ha a hajadra kened, megállítja a hajhullást, megszünteti a korpásodást.
Olívaolaj: Nagyon jó bõrtisztító és sminklemosó. Egészségessé teszi a töredezett, száraz hajvégeket.
Petrezselyem: Igazi gyógynövény. Ajánlják szemgyulladásra vagy a vér tisztítására. Ha a petrezselymet leforrázod, C- vitaminban gazdag levet kapsz. Frissít és erõsít. A nyers petrezselyem rágása megszünteti a szájszagot.
Pépa: Gazdag A-vitaminban, karotinban így véd a bõr kiszáradása és szarusodása ellen. Képes apró, megpattant hajszálereket meggyógyítani. A répapakolás konzerválja a nyaralás során megszenvedett barnaságot.
Rózsa: Szirmai erõsítik a bõrt, csökkentik a gyulladást. Pektinje kiváló hidratáló szer.
Savanyú káposzta: Különösen jó hatással van a ráncos bõrre. Ellustítja a faggyúmirigyeket. Megszünteti a zsíros bõr csillogását.
Százszorszép:Virágai C-vitamint, illóolajokat,bor- és almasavat tartalmaznak. Forrázata frissít, fertõtlenít.
Szeder:Nemcsak jóízû, hanem gazdag vitaminokban, cserzõanyagban, nyomelemekben. Tisztítja a vért. Leveleit rágcsálva erõsíti a fogínyt.
Tej: A legrégibb szépségápoló szerek közül való. Vitaminjai fokozzák a sejttermelést, szabályozzák a bõr vízháztartását. Leégéskor segíthet a hideg tejes borogatás, megakadályozza a hólyagok kialakulását.
Tejföl: Mint a többi tejtermék, regenerálja a bõrt. Van egy másik j tulajdonsága is: eltünteti a kisebb hegeket.
Tejsavó: Fertõtleníti és tisztítja a bõrt.
Tojásfehérje: A habjából készült maszk összehúzza a pórusokat. Felfrissíti a fáradt bõrt. Érdemes összekeverni hidegen sajtolt olajjal, hatása így még intenzívebb.
Tojássárgája: Sokan esküsznek rá, hogy fiatalítja a bõrt, kisimítja a ráncokat. Maszk és hajpakolás készítésére nagyon praktikus, hiszen mindig van a hûtõben.
Torma: Jótékony az emésztõszervekre. Ha mézzel kevered, igazi tápszer. Tejjel együtt õsrégi hashajtó. Alkohollal kikeverve halványítja a májfoltokat. A halántékra, illetve a nyakszirtre kenve enyhíti a fejfájást.
Túró: Tisztító, frissítõ, összehúzó hatású. Védi a bõrt kiszáradástól, leégéskor pedig valóságos csodaszer. Kiváló különbözõ arcpakolások finomítására is.
Uborka: Testápoló szerek készítésére ajánlják. Magas az A- és C-vitamin-tartalma, sok benne a
pektin, ami pótolja a nedvességet. Évtizedek óta a legkedveltebb szépítõszer. Segít a bõr felfrissítésében, fiatalításában. Elhalványítja a szeplõket és egyéb foltokat, felpuhítja a durva, repedezett bõrt. Maszkot és arcvizet készítenek belõle.
Vaj: Kend az arcodra: gazdag vitaminban és zsírban. Tisztító hatású, ezért jó kiegészítõje a maszkoknak. Használata különösen érzékeny bõrûeknek ajánlott.
Zab/zabpehely: Az egészséges reggeli elmaradhatatlan kelléke. A természetes kozmetikában is sokféleképpen felhasználható. Maszkként tisztítja a zsíros bõrt. Rengeteg benne a kalcium, foszfor, kálium, magnézium és B1-vitamin. Vértisztító hatása sem lebecsülendõ.
Zsálya: Hosszú idõk óta használják sebek kezelésére, szépségápoláshoz. Megnyugtatja az érzékeny bõrt. Kisebb sérüléseket fertõtleníti, így gyorsabban gyógyulnak. Lelassítja a faggyúmirigyek mûködését. A zsályateából kiváló lábfürdõ készülhet. Csökkenti az izzadást.
Zsurló: Gazdag A, C-vitaminban, kalciumban, vasban, kova- és csersavban. Teája erõt ad. Külsõleg az allergiás bõrre is használható.
A továbbiakban egy-két házilag elkészíthetõ krém készítésének leírása lesz megtalálható. Ez egyenlõre elõkészületben.
Ennek a honlapnak a karbantartását C&L
AV Studio végzi. E-mail cimem: cesl-avstudio@freemail.hu:
Bármilyen észrevételed van a lappal kapcsolatban, akkor írj !
|
|