|
A jó megjelenés
A természetes szépség
Bõrápolási tippek
Zuhanyozás
A napi zuhanoyzás különösen higiénikus, mivel a szennyezõdést gyorsan lemossuk, és a tisztálkodáshoz használt szer sem érintkezik túl sokáig a bõrfelülettel. A tisztálkodás szempontjából napi egyszeri zuhanyozás elegendõ. Ha ennél gyarkrabban akarunk zuhanyozni (akár sportolás után, vagy csak felfrissülés, lazítás kedvéért), csak akkor használjunk szappant, folyékony szappant vagy tusgélt, ha okvetlenül szükséges: például ha nagyon kiizzadtunk. A frissítõ zuhanyozáshoz tiszta víz is megfelel: megkíméljük ezzel a bõrünk védõrétegét. Normál és zsíros bõr esetén általában szappant vagy tusgélt használhatunk. A nagyons száraz bõrnek jobbat tesz a lágy csecsemõszappan, vagy a nedves bõrre kent olajtartalmú folyékony szapppan. Nagyon fontos, hogy a s zuhanyozás végeztével a szappan- ileltve tusgélmaradványokat is lemossuk!
Fürdés
Bármilyen finom, kéjes dolog is a fürdés - ráadásul tiszták leszünk anélkül, hogy akár egy ujjunkat is megmozdítanánk -, nem tehetjük k a bõrünket naponta ennek a megróbáltatásnak. A meleg vízben a bõr megduzzad, és sok zsiradékot, veszít. Aki mindennap forró fürdõt vezs, nem tudja magát utolérni krémezéssel. Ez persze nem jelenti azt, hogy soahse fürödjünk meg meleg vízben - de nem többször, mint hetenként két-három alkalommal, lazításként. Afürdés legyen kellemes kiakapcsolódás, bármelyik módját választjuk is.
Jó tanácsok kádfürdõhöz
– Tizenöt-húsz percnél tovább soha ne fürödjünk, mert túlságosan megterheljük a szívünket és a vérkeringést. Bõrünk is elveszti savköpenyét, kilúgozódik. Amint észrevesszük, hogy az ujjbegyeken hullámossá válik a bõr, szálljunk ki máris a vízbõl! – A víz hõmérséklete legfeljebb 37 C legyen. Ennél melegebb víz csak elfáraszt.
– A fürdõ adalékanyagait mindig rögtön oldjuk fel a vízben, hogy a koncentrátum ne érjen a bõrhöz. – Fürdés után zuhanyozzunk le alaposn! A tisztítószerek maradványait és az elhalt bõrpikkelyeket le kell mosni. Langyos vagy hideg vízzel fejezzük be a zuhanoyzást, hogy a pórusok ismét összehúzódhassanak.
Bõrradírozás: lehetõleg ritkán
Angolul peeling (hámozás) vagy másképpen exfoláció; magyarul bõrradírozás néven vált ismertté. A bõrradírkrémek apró, gömb alakúra csiszolt mûanyag szemcséket tartalmaznak, amelyek bedörzsöléskor a bõr felsõ rétegérõl az elhalt sejteket leradírozzák. Ezután a bõr érezhetpen simábbá válik. Tetre és arcra való bõrradírkrémeket egyaránt gyártanak, az utóbbiak csiszolószemcséi finomabbak. Mindkettõ tartlamaz aktív tisztítóanyagokt is, így egybn a bõr tisztítását is elvégzik. Mivel a bõrradír az elhalt részecskéken kívül a bõr saját védõrétegének egy részét is ledörzsöli, illetve feloldja, alkalmazása legfeljebb hetenként egyszer ajánlatos. Csak az elszarusodott részeken (pl. könyök vagy a talp) szabad gyakrabban "radírozni". A bõrraírkrémet langyos vízzel benedvesített bõrfelületre kenjük, méghozzá körkörös irányban masszírozva. Utána alapos zuhanyozás, majd krémezés következik, hiszen a bõrünknek most nagy szüksége van zsíradékra. Aki a feje búbjától a lábújja hegyéig mindennap kefével megmasszírozza a testét, nyugodtan lemondhat a bõrradírról - nincs rá szüksége. Akárcsak azoknak, akik rendszeresen sportolnak és naponta zuhanyoznak: az õ bõrük vérellátása, megfelelõ, és nincsenek radírozásra váró elhalt bõrpikkelyeik sem.
A helyes krémezés
A bõrnek nem minden tisztálkodás után van szüksége új krémrétegre. Ellenkezõleg: a túl bõkezûen adagolt krém ártalmas is lehet, mivel saját zsíradéktermelésének a csökkentésére készteti az ily módon lustaságra kárhoztatott bõrt. Könnyen eldönthetjük, szükség van-e a kéremzésre. A reggeli zuhanoyzás után - szokásunktól eltérõen - nem krémezzük be magunkat. Várjunk húsz percig: ha ezután a bõr feszül, száraz tapintású természetesen krémezni kell: a nedvessé és a zsiradék keverékét hálásan szívja fel a bõrünk. Ha nem ezt tapasztaljuk, a bõr húsz perc alatt regenerálódott: létrehozta saját védõrétegét - krémezés fölösleges.
A narancshéjbõr
A kozemtikusok piacán egyre több készítmény jelenik meg a cellulit, más néven a "narancshéjbõr" kezelésére. Hatóanyagaik melegte fejlesztenek, így próbálják a megereszkedett bõrt ismét feszessé tenni. Ezek a termékek általában hasonló alkotóelemekbõl készülnek: különféle növénykivonatokat, éterikus olajokat, ezenkívül kollagént és kémiaia anyagokat tartalmaznak. Nem ritkaság, hogy egyetlen készítményben 20 különféle hatóanyag található! Az összetevõk egymás hatását segítik, fokozzák - olyan szert ugyanis eddig még nem sikerült elõállítani, amely tökéletesen megoldaná a problámát- Ez nem is lehetséges, mivel a különbözõ kenõcsök kívülrõl hatnak, megoldást pedig csak belülrõl lehetne elérni - az érrendszerben. A cellulit ugyanis ott alakul ki, mégpedig a nõi zsírsejtek megnagyobbodása és a zsírlerakódás révén. Nõknél gyakori, hoyg a has, a fenék és a comb kötõszövete gyenge, ez pedigg megkönnyíti a zsírsejtek és a nyirok (salakanyagok) nemkívánatos térhódítását. Ebbõl máris kiviláglik, hogy a "narancshéjbõr" eltûnését milyen módszerek alkalmazásától remélhetjük:
– meg kell szabadulni a túlsúlytól
– a kritikus helyeken feszesebbé kell tenni a kötõszövetet
– javítani kell a bõr és az alatta lévõ kötõszövet vérellátását
– meg kell szüntetni a nyirokpangást
– lehetõvé kell tenni a salakanyagok távozását
Speciális kenõcsök napi egy-kétszeri alkalmazása, bõrbe masszírozása hozhat némi eredményt. A hatás itt elsõsorban a bõr vérellátását javító, hõképzõ gyúráson alapul, amelyet kiegészíthet a napi száraz ledörzsölés is. A biztos gyógymód: tornagyakorlatok, illetve a láb-, fenék- és hasizmokat erõteljesen megmozgató sportok. Tehát torna, body building, súlyzógyakorlatok, futás, kerékpározás, úszás és mindenfajta tánc. Rendszeresen sportoló nõknél nemigen találkozhatunk ezzzel a szépséghibával. Még az is, aki késõn kap észbe, komoly eredményt érhet el sportolással: a csúnya, hullámos "narancshéjbõr" szemmel lázhatóan kisimul. Aki viszont a javulás láttán abbahagyja a mozgást, hamarosan tapasztalhatja a baj visszatértét.
Izzadás
Az ember naponta 1/2 -4 liter verejtéket választ ki. Latin szóval transpirá- ciónak nevezzük ezt a folyamatot, amelynek célja a testhõmérséklet 37 C-on tartása, ezáltal a túlmelegedés megkadályozása. Ha ne mûködne bennünk ez a "klímaberendezés" , naponta megütne a guta.
Eleinte minden verejték szagtalan. A szagmirigyek termelte izzadság is csak a levegõvel érintkezve alakul kellemes, minden mebernél más, jellegzetes egyéni illattá. Ez az állapot rövid ideig tart: a bõr felszínén élõ, védõ szerepet elátó baktériumok hamar lebontják, így keletkeznek a kellemetlen szagú zsírsavak és fehérjebomlási anyagok. A sportolás-és a meleg okozta ve- rejték önmagában szagtalan - csak az apokrin izzadsággal való keveredése okozza a gyakran kellemetéen szagot. Ez az oka, hogy nyaraláskor, ha kipihentek, kiegyensúlyozottak vagyunk, kevésbé " szagosan" izzadunk, pedig meleg van, és mozgunk is eleget. Legerõsebben a hónaljunk izzad, mert itt a legmagasabb a test hõmérséklete, és a levegõ is megreked - eszményi hely a bõrbaktériumok számára.
Ártalmas-e a speciális izzadásgátlók huzamos használata?
E szerek lényege, hogy a bõr összehúzódásával, a verejtékmirigyek nyílásának szûkítésével akadályozzák meg az izzadást. A mirigyek továbbra is termelik a verejtéket, de a termelt mennyiség fele ne jut a bõrfelszínre. A test hõmérséklet-szabályozását ez nem befolyásolja, hiszen a hónaljak a teljes testfelüoetnek csak elenyészõ részét jelentik. Nem minden bõr viseli el viszont e kozmetikumok adsztrigens (vérereket, szöveteket összehúzó) adalékanyagait (többnmyire alumíniumsók). A bõrgyógyászok ezért azt javasolják, hogy nem használjunk rendszeresen, hosszú idõn keresztül ilyen szereket.
Ha a bõr érzékeny a dezodorra
Ennek három oka lehet:
– Nem törölköztünk meg elég alaposan, és a dezodor nedves bõrre került, amely megduzzad és kidörzsölõdik
– A bõr nem bírja az alkoholt: kiszárad, majd csúnya gyulladás is kialakulhat. Nincs más megoldás: át kell térni az alkoholmentes dezodorkrém haszálatára.
– Az is lehet, hogy a bõr allergiás a vegyi baktériumfékezõ szerekre. Természetes hatóanyagú dezodorokat is gyártanak, amelyek alkoholtartalma igen alacsony; baktériumfékezõ, verejtékmirigy-összehúzó hatóanyagokat tar- talmazó gyógynövénykivonatokat és éteri olajokat tartalmaznak. Ilyen dezo- dorokat egyelõre csak Nyugat- Európában, ott is a bioboltokban vehetünk.
Testpúder
Elsõsorban frissít. Felszívja a testnedvesség egy részét, ezáltal hûs érzetet kelt. Nagy pamaccsal hordjuk fel az egész testre - egy kis luxus; fõleg az illata miatt kellemes. A dezodort nem pótolja!
A szõrtelenítés módszerei: elõnyök és hátrányok
Borotválás: A lábszár és a hónalj szõrtelenítésére ez a legegyszerûbb, leggyorsabb eljárás, különösen, ha villanyborotvát használunk. (Ajánlatos saját borotvát vásárolni: a férfiak általában nem szívesen adják kölcsön a sajátjukat.) Erõs, sötét szõrszálak esetén naponta, egyébként hetente egy-két alakalommal elég gyorsan végigfutni a kimondottan száraz bõrön - tehát inkább zuhanyozás, fürdés elõtt, mint után.
Nedves borotválás: Lábra ajánlott; hatása valamivel tovább tart, mint a villanyborotváé, mert mélyebben vágja el a szõrszálakat.
A jó megjelenés: A hónaljat nem veszélytelen pengével megközelíteni, túl könnyen belevághatunk. Borotválás elõtt a bõrt benedvesítjük, sõt, szappan- vagy borotvahabbal fel is puhítjuk. Mindig a szõrszálak növésének irányával szemben borotválunk.
Szõrtelenítõkrém: Csak lábszárra használjuk. A krémben lévõ hatóanyag feloldja a szõrszálat, így távolítja el. Mivel azonban a szõr és a bõr anyaga lényegében azonos,a bõrt is megtámadja. A lábszár bõre általában elviseli ezt a próbatételt; a hónalj érzékenyebb, gyulladással reagálhat. Elsõ hasznélat elõtt próbaképpen egy kis krémet vagy habot kenjünk a karunk hajlatába, ha beszívódott, töröljük le. Várjunk 24 órát, s ha a bõr nem pirosodik ki, használhatjuk a készítményt. A használati utasításban elõírt hatóidõt nem szabad túllépni! Végül óvatosan - benedvestett mosdókesztyûve, vagy még jobb ha tiszta vízsugár segítségével - eltávolítjuk a krémet és vele a szõrszálakat. Ezután egy napig kíméljük a bõrt, csak alkohlmentes, enyhe ápolószerrel kenjük be. Egy-két hétig eltart ennek a szõrtelenítõ módszernek a hatása.
Meleg viasz: Régóta ismert eljárás, amely gyökerestõl tép ki a szõrszálakat. Egy-másfél hónao is eltelhet a következõ alkalomig. A szõrtelenítés mûveletét otthon, magunk is elvégezhetjük, de természetesen a kozmetikusok is foglalkoz- nak velel. A viaszt addig hevítik, míg folyékonnyá válik - nem szabad tovább melegíteni, hiszen ha a test hõmérsékleténél forróbb, elégeti a bõrt. Ez a módszer, fõleg az elsõ alkalommal, elég fájdalmas; szerencsére a lábszár nem tartozik a legérzékenyebb testrészek közé. A következõ kezeléskor a szõrszálak hossza legalább 4 mm legyen, hogy a viasz tapadjon.
Hideg viasz: Lényegében ugynaúgy mûködik, mint a meleg viasz, csak hevítés nélkül. Száraz bõrre lenjük a hideg viaszt, a csomagban melékelt textil- vagy celofáncsíkokat belenyomjuk, majd hirtelen lerántjuk az egészet. Ez az eljárás is a lábszárra javasolt, hátránya, hogy a procedúra megismétése csak akkor lehetséges, ha a szõrszálak elég hosszúak.
Epiláció: Ez az egyetlen módszer, amelynek segítségével tartósan megsza- badulhatunk a szõrszálktól. Lényege: gyenge árammal "töltött"tûvel elpusztítják a a szõrhagymákat. Minden egyes szõrszálat sorra vesznek, nem csoda, hogy a kezelés sokáig tart, ezenkívül meglehetõsen fájdalmas is. Aki mégis rászánja magát, tapasztalt, ügyes bõrgyógyászt vagy kozmetikust válasszon: a legjobb esetben is 75% a "találatok" száma - a makacs maradékot a következõ alkalommal bökdösik ki. Ez az eljárás az arc szõrszálainak eltávolítására szolgál - a hónalj bõre ilyen fájdalmat nem visel el, a ábszáron pedig túl hosszadalmas és túl költséges is lenne. (Mellészúráskor apró sebek, majd sebhelyek keletkezhetnek.) Egy alkalommal legfeljebb 25 szõrszálat lehet eltávolítani.
A bikinivonal kíméletes szõrtelenítése
A divatos tornadresszek és fürdõruhák combrésze magasan kivágott - a legtöbb nõnél néhány szõrszál kikandikál. Aki ettõl meg akar szabadulni, jól teszi, ha türelmesen kikísérletezi, melyik módszert viseli el a bõre legiknább. A viasz itt is lakalmazható - a csíkok letépése rövid ideig tartó, kis fájdalmat okoz, csak , és e módszer hatása elég tartós; körülbelül 4 hét. Az újranövõ szõrszálak is finomabbak. Sajnos elõfordulhat, hogy a bõr szarurétegébe ferdén nõnek ás gyulladsát okoznak. Megelõzhetõ a baj, ha mindennap eg ykiskrémmel vay olajjal masszírozzuk a veszélyeztetett részt. Aki nem érzékeny a szõrtelenítõkrémekre, itt is használhatja. A bikinitájék és az arc számára is gyártanak speciális - finomabb - szõrtelenítõkrémeket. Mindenképpen ajánlatos használat elõtt próbát végezni. Van, aki borortváélja a combját - kellemetlenséget okozhat, ha az új szõrzsálak rossz helyen, bõrredõben, hajlatban nõnek, és szúrnak - ezt naponta megismtelt borotválással kerülhetjük el.
Forrás: Karin Felix - Egészséges szépség
Mosaik Verlag GMbH, München,1988
Magyar kiadás 1992 Officina Nova
Hamarosan képekkel iillusztrálva !
Ennek a honlapnak a karbantartását C&L
AV Studio végzi. E-mail cimem: cesl-avstudio@freemail.hu:
Bármilyen észrevételed van a lappal kapcsolatban, akkor írj !
|
|