Katódsugárcsöves monitorok

 

Monitor1.jpg (10698 bytes)A videórendszer - melynek a monitor is része - munkánk élvezetét és egészségünket is befolyásolja. A különböző PC-ken elképesztő variációját láthatjuk a videórendszereknek.

A videórendszernek három fő eleme van:

  • 1. A videókártya, mely az elektromos jelet generálja a monitor számára
  • 2. A monitor, mely egy kábellel van összekötve a videókártyával és
  • 3. Egy driver, ami olyan szoftver, mely az operációs rendszert például a Windows 95-öt teszi alkalmassá arra, hogy a kártyának megfelelő jelet küldjön.

A monitoroknak alapvetően két fajtáját különböztetjük meg:

  • 1. A CRT (Cathode Ray Tube) vagy katódsugárcsöves monitorokat
  • 2. illetve az LCD (Liquid Crystal Display) folyadékkristályos monitorokat.
Monitor2.jpg (21462 bytes)A katódsugárcsöves monitorok a régebbiek és az elterjedtebbek.

A katódsugárcső egy nagy üvegpalackra hasonlít, melynek általunk látható részén háromféle - vörös, zöld és kék - színű foszforeszkáló pontokkal van bevonva. Egy elektronsugár-hármas söpör végig másodpercenként többször minden ponthármason, és különböző erősséggel aktivizálja a foszforeszkáló részecskéket, így áll össze a kép. A ponthármasok alkotnak egy elemi képpontot vagy pixelt. A képpontok négyzetrácsot alkotnak. Az úgynevezett VGA monitorok 640 pixelt tartalmaznak vízszintesen és 480-at függőlegesen. Az SVGA monitorok 800*600 vagy 1024 *768 képpontot tartalmaznak A képfrissítési ráta, azt mondja meg, hogy egy másodperc alatt hányszor fut végig a képpontokon az elektronsugár-nyaláb. Mértékegysége a Hertz. A monitorok általában 70-85 Hz-esek.

A képernyők méretét átlójának hossza adja, amit hüvelykben fejezünk ki. A leggyakoribb méretek 14, 15, 17, 19, 21 hüvelyk. A 17 hüvelyk kb 40 cm. A hasznos képátmérő általában ennél valójában 10%-kal kisebb.

Szemők Árpád

Home                Tovább-videokártyák