Optikai adathordozók

 

cd2.jpg (11503 bytes)Az optikai adathordozók, mint a CD-k és a DVD-k úgy tárolják az adatokat, hogy azok egy vékony lézersugár segítségével legyenek olvashatóak, így sokkal sűrűben lehet adatokat elhelyezni mint a mágneses adathordozókon. Az így tárolt adatok élettartama is sokkal nagyobb. Egy mágneslemezen öt
évig marad meg az adat, egy CD-n több évtizedig.
Az első kompaktlemezeket a Philips és a Sony fejlesztette ki 1980-ban a hagyományos hanglemezek felváltására. Az első CD-ROMot 1984-ben dobták piacra. 650 Mbyte-nyi adat fér rá. Természetesen fizikailag egyre nagyobb mennyiségű adatot el lehetne elhelyezni a kompakt lemezeken, de a CD-szabvány ezt a korlátot adja.
cd1.jpg (9680 bytes)A CD-ket elsősorban hangfelvételek tárolására használták, mivel a 650 Mbyte-os korlát minimális műsoridejű jó minőségű film rögzítésére alkalmas. A DVD-k már 4,7 gigabájt tárolására képesek. Egy DVD-lemezen 135 percnyi tökéletes képminőségű film és hat sztereó hangcsatorna fér el.

Az optikai adathordozók sebességét a másodpercenként átvitt adatmennyiség jellemzi. Az úgynevezett egyszeres CD-ROM-ok 150 KB/sec adatátviteli sebességűek. Az ennél többszörös sebességű CD-ROM-ok adatai ezen számok megfelelő többszörösei.

A CD-k és DVD-k is léteznek írható sőt többször írható változatban is. A jelek égetéssel kerülnek a felületre.

cd3.jpg (10168 bytes)Fontos különbség a CD-k és a merevlemezek között, hogy a merevlemezeken az adatok koncentrikus körökön helyezkednek el, a CD-ken egyetlen hosszú spirál mentén.

A nagyobb adatsűrűséghez vékonyabb lézersugár kell. A CD-nél 800 nanométeres a lézersugár, a DVD-nél 350nanométer.

Már a fejlesztok próbálgatják a HD-ROMokat, melyek 50 nanométeres lézersugarat használnak majd és 165 gigabájt adat tárolására lesznek képesek.
       
adathordozó a lézersugár szélessége a tárolt adatok mennyisége
CD-ROM   800 nanometer 0,65 GB
DVD   350 nanometer 4,7 GB
HD-ROM   50 nanometer 165 GB

Szemők Árpád

Home                Tovább-monitorok